לימודי שמאות - ולא רק בתחום המקרקעין

לימודי שמאות - ולא רק בתחום המקרקעין

כל המידע על לימודי השמאות בתחומים השונים


כמה שווה הדירה שלכם אחרי השיפוצים? ומה הנזק הכספי שנגרם לרכב שלכם בתאונה האחרונה? רוב האנשים לא מסוגלים לענות על שאלות אלה לבדם. במקרים כאלה, הם מזמינים בעל מקצוע אשר מעריך את שווי הנכסים.
אם אתם רוצים להיות אותו בעל מקצוע - לימודי שמאות זה המסלול בשבילכם.

מהו שמאי?

שמאי, כפי שניתן להבין משמו- עוסק בענייני שומה. תפקידו לקבוע את הערך והשווי הכספי של רכוש מסוים (רכב, דירה, וכו'). כחלק מתפקידו נדרש השמאי לאמוד את הנזק הכלכלי שנגרם, בהתאם להערכתו נקבע גובה הפיצוי.
ידוע כי בני אדם רבים מפסידים סכומים גדולים בשל הערכה שגויה של רכושם. על רקע זה, הדרישה לשמאים מקצועיים עולה בהתאם.

תכני הלימוד

חשוב להדגיש כי ישנם סוגים שונים של שמאים, בתחומים אשר בהחלט לא חופפים וההכשרה היא שונה בהתאם. כך, שמאי מקרקעין עוסק בנכסי מקרקעין ונדל''ן, בעוד ששמאי רכב יאמוד שווים של רכבים במקרים של תאונה, צורך בביטוח או מכירה.
תחומי הלימוד של לימודי שמאות משתנים בהתאם לסוג ההכשרה הנדרשת. בשמאות מקרקעין נלמדים קורסים העוסקים בכלכלה, בביטוח, במשפטים, במדעי החברה ועוד.
לעומת זאת, תכני הלימוד בשמאות רכב הם שונים בתכלית, וכוללים מכונאות, חשמל ואלקטרוניקה, פיזיקה, מתמטיקה, שרטוט, מערכות רכב, חקירת תאונות וכדומה.

תנאי קבלה

גם בכל הקשור לתנאי הקבלה, ישנה הפרדה בין שמאות מקרקעין לשמאות רכב. בתחום הראשון – שמאות מקרקעין, תנאי הקבלה נוקשים מעט יותר והם כוללים תואר אקדמי ממוסד מוכר, או לכל הפחות לימודים לקראת תואר שכזה בתחומים הקשורים לתחום השמאות (כלכלה, משפטים, וכו').
כדי להתקבל ללימודי שמאות רכב, לא נדרש לרוב תואר אקדמי. בדרך כלל, תעודת בגרות מלאה (12 שנות לימוד) וניסיון בתחום הרכב בהחלט יספיקו כדי להתקבל ללימודים.

משך הלימודים

המוסדות השונים מציעים תוכניות לימודים שונות ללימודי שמאות. בדרך כלל, לימודי שמאות מקרקעין ארוכים יותר ונמשכים בין שנתיים לשלוש (כ-5-6 סמסטרים), בעוד שלימודי שמאות רכב נפרשים על פני 500 שעות לערך. שנת התמחות לאחר סיום הלימודים הכרחית בשני המקרים.

מי יכול להצליח בלימודי שמאות?

ראשית, יש להדגיש שמקצועות השמאות השונים נחשבים ליוקרתיים ולרווחיים ביותר. לכן, נדרש מהמועמדים להיות בעלי אמביציה, יכולת ירידה לפרטים הקטנים ובקיאות מקסימלית בחוקים ובדינים השונים הנוגעים לעבודתם.
בנוסף, מקצוע השמאות נחשב למקצוע ריאלי ברובו. כתוצאה מכך, אנשים בעלי בסיס ריאלי מוצק הם יותר ממתאימים ללימודי שמאות כצעד ראשון ולעבודה בתחום השמאות בהמשך הדרך.

מוסדות לימוד

מספר מכללות ובתי ספר מקצועיים ברחבי הארץ מציעים מסלולים שונים בתחום השמאות. היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה, מכללת עדיף, היחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ של הטכניון בירושלים, אוניברסיטת תל אביב, המרכז להשתלמויות רופין - הם רק חלק מהמוסדות המספקים הכשרה בתחום השמאות.

סגור