יצירתי ומוכשר? ממש את הפוטנציאל בלימודי אומנות

יצירתי ומוכשר? ממש את הפוטנציאל בלימודי אומנות

בוא לממש את היצירתיות שבך ואת הכישרון בלימודי אומנות


תחום האומנות הינו תחום עתיק יומין שהולך ומתפתח עם השנים. בשל הביקוש הרב שיש כיום לתחום, הקבלה ללימודי אומנות הפכה לקשה יותר מבעבר. בעקבות מגמה זו אנו רואים פריחה של מוסדות לימוד המציעים מסלול מכינה לאומנות, מסלול אשר הפך נפוץ ביותר בשנים האחרונות ועוד נרחיב אודותיו בשורות הבאות.

תנאי קבלה בסיסיים ללימודי אומנות

מוסדות הלימוד המציעים תוכנית לימודים לתואר ראשון באומנות דורשים, כחלק מתנאי הקבלה למסלול, תעודת בגרות מלאה וציון פסיכומטרי שאינו גבוה במיוחד, כ- 450. החלק הקשה יותר הוא הגשת תיק עבודות. על המועמד להציג תיעוד של עבודות האומנות שיצר בעבר. בחלק מהמוסדות, יש דרישה גם לראיון אישי. באף אחד ממוסדות הלימוד אין צורך בבחינת התאמה מיוחדת.

מכינה ללימודי אומנות

המתעניין בלימודים שאינו עומד בתנאי הקבלה הבסיסיים, יכול לגשת ללימודי מכינה. במקרה זה לימודי מכינה רגילים לא יספיקו ויש לעבור מכינה המיועדת לסטודנטים לאומנות לעתיד. במכינה, מלבד השלמה ושיפור בגרויות, ילמדו טכניקות שונות מהם ייצור הסטודנט עבודות יצירה שישמשו אותו כתיק העבודות האישי שלו בהליך הקבלה ללימודים. מרבית המוסדות המציעות לימודי תואר ראשון באומנות, מציעות גם לימודי מכינה בתחום.

תכונות אופי וכישורים מיוחדים

אומנות ויצירה הוא תחום שקודם כל דורש סבלנות. מרבית היצירות נעשות בעבודת יד ומצריכות תשומת לב קפדנית לפרטים הקטנים. בנוסף, נדרש ידע קודם לגבי טכניקות שונות, הידע אינו הכרחי ובמקרים רבים היוצר מרכיב תוצר מושלם בלעדיו, עם זאת, התוצר בדרך כלל מתקבל לאחר הליך ארוך של ניסוי וטעייה.
תכונות נוספת שחשובות מאוד לתחום הן היכולת לדמיין והיכולת להתבטא, היוצר נדרש לבטא את עולמו הפנימי בדרך מוחשית ובעזרת חומרי היצירה נולד הרעיון. המנוע של תהליך היצירה הוא הדמיון והתכנון שמגיעים, כמעט תמיד, מתוך מחשבות, מצב רוח ואפילו טראומות של היוצר.
התכונה החשובה ביותר היא הכישרון. אדם יכול להיות בעל רעיונות מאלפים, עולם פנימי עשיר וסבלנות עד אין קץ, ללא היכולת להניע נכון את האצבעות ולחשב כראוי את כמות החומרים והצבעים - המחשבות לא יצליחו לבוא לידי ביטוי בצורתן השלמה. כישרון הוא ברובו דבר מולד, אך אין דבר העומד בפני הרצון ואין ספק שמי שרצונו אומנות, יוכל ללמוד ולפתח מיומנויות מוטוריות ברמה גבוהה.

אפשרויות תעסוקה

בפני בעלי תעודה באומנות עומדות מספר אפשרויות תעסוקה. חלומו של כל אומן הוא לפתוח גלריה פרטית, בה יוכל להציג את תוצריו לראווה. חלום זה הוא נחלתם של מעטים בלבד, בפני היוצר עומדים קשיים רבים, תמחור יקר בשל עלות גבוהה של חומרי היצירה והזמן הרב שלוקח להכינה.
קושי נוסף העומד בפני היוצר הוא העובדה שהיצירה היא פרי דמיונו של היוצר ואינה קשורה לשימושיות או צורך הכרחי של הלקוחות, אין ערובה לכך שהיצירה תתחבב על קהל הלקוחות.
אפשרויות תעסוקה נוספות נפתחות בפני מי שהשכיל ושילב לימודי הוראה עם האומנות ובכך רשאי ללמד אומנות בבתי ספר או קורסים פרטיים.
 
בעבר נדרש המון אומץ לגשת ללימודי אומנות מהסיבה שהתחום נחשב כלא רווחי וכדל באפשרויות תעסוקה. כיום התחום נפוץ ומגלה אפשרויות תעסוקה רבות למעוניינים בו, אין צורך באומץ רק בתיק עבודות מושקע, מעניין ומקורי.

קישורים רלוונטיים:
פורום לימודי אומנות
לימודי אדריכלות ועיצוב
מכינה לעיצוב

סגור