השלמת לימודים מהנדסאי למהנדס

השלמת לימודים מהנדסאי למהנדס

מידע רחב על אפשרויות הקיימות בעולם הלימודים להשלמת לימודים מתעודת הנדסאי למהנדס


לימודי הנדסאי מהווים אחד מאופציות הלימוד לאלה המעוניינים לרכוש ידע מקצועי במסלול לימודים מקוצר יחסית שנע בין שנתיים לשלוש שנים. תנאי הקבלה ללימודי הנדסאי נמוכים יותר בכללי מאלו של התואר הראשון, וכוללים בגרות ופסיכומטרי. ולמעשה מהווים חלופה לאלו שלא יכולים לעמוד בתנאי הקבלה של תואר ראשון. אך הנדסאים רבים מעוניינים להתקדם ולרכוש עוד ידע תיאורטי ומעשי בנוסף ללימודי ההנדסאי וזאת בעקבות ההיצע ההולך וגובר של מהנדסים והחשיבות הגוברת בשוק העבודה לרכישת תואר ראשון ואף שני, והעובדה כי ישנם מקומות עבודה הדורשים דרישות מינימום של בעלי תואר מהנדס בלבד, ולכן מחליטים להשלים מהנדסאי לתואר ראשון כמהנדס – דבר המרחיב את אופציות התעסוקה בשוק העבודה העומדות בפניהם, שיפור שכרם והקידום המקצועי למשרות בכירות יותר, וכן מקנה להם כלים מקצועיים שיקדמו אותם מבחינה אישית ומקצועית.

מסלולי הלימוד
לימודי השלמה למהנדס לבעלי תעודת הנדסאי ניתן ללמוד במספר רב של מוסדות אקדמאיים שונים וזאת במסלולי לימוד מגוונים שלמעשה זהים למסלולי הלימוד בתואר ראשון להנדסה. כאשר הנדסאי בא לבחור באיזה תחום הוא מעוניין להשלים את לימודיו עליו להתחשב במספר גורמים כגון שוק התעסוקה, הביקוש למקצוע וכו'. קיימים תחומים רבים להכשרה מהנדסאי למהנדס כמו: מדעי המחשב, חשמל ואלקטרוניקה, פלסטיקה  ועוד. הנדסאי יכול להמשיך באותו תחום שבו למד כהנדסאי בלימודי תואר ראשון ואז הוא יזוכה במספר גדול יחסית של נקודות זכות ויפחית מהעומס הצפוי לו בלימודים, אך הוא יכול באותה מידה גם להחליט שהתחום שבו למד כהנדסאי, למשל מכונות, איננו לרוחו וכעת הוא רוצה להשלים לתואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה והוא יכול לעשות כך ולמעשה כל האופציות בלימודי הנדסה כתואר ראשון פתוחות בפניו בכפוף כמובן לתנאי הקבלה השונים הנבדלים זה מזה במוסדות האקדמאיים השונים. שכר הלימוד הינו שכר אוניברסיטאי .

תנאי קבלה
תנאי הקבלה כאמור שונים ותלויים במוסד האקדמאי, יחד עם זאת ישנן מספר הנחיות וכללים מטעם המועצה להשכלה גבוהה שקבעה כי בכל מוסד אקדמאי בו לומדים תואר ראשון בהנדסה ניתן להשלים מהנדסאי למהנדס. כמו כן זיכוי נקודות הפטור המסתמך על לימודי ההנדסאי יכול להגיע עד 30 נקודות מתוך 160 נקודות זכות. הפטורים לא חלים על קורסי יסוד. לשם קבלת פטור בקורס עליו להיות דומה לקורס שלמד ההנדסאי במסגרת לימודו הן בסילבוס והיקף השעות,  וציונו חייב להיות מעל 80.
מלבד זאת כמעט כל מוסד דורש ציון משוקלל של 85 לפחות בלימודי ההנדסאים, ומעבר ראיון אישי.

מוסדות הלימוד
כמעט כל מוסד בו קיים מסלול לימודי תואר ראשון בהנדסה מאפשר גם לימודי השלמה, כאשר בין המוסדות ניתן למצוא את שנקר - בית ספר גבוה להנדסה ועיצוב, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון, המכללה האקדמית להנדסה ירושלים והמכללה האקדמאית נתניה.

קישור רלוונטי
פורום לימודי הנדסה
לימודי הנדסה


סגור